Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 17.10 kohtub riigikaitsekomisjoni esimees Jürgen Ligi Rootsi kaitseministri Peter Hultqvisti ja teda saatva delegatsiooniga

 

Balti Assamblee rõhutas Rail Balticu olulisust

Balti Assamblee võttis oma 33. istungjärgul Tallinnas vastu resolutsiooni, milles rõhutas Rail Balticu projekti tähtsust Eestile, Lätile ja Leedule, kutsus kolme riigi juhte suurendama riigikaitsele suunatud kulutusi ning tegi Euroopa Komisjonile pöördumise Balti riikide piimatootjate toetamiseks.

Resolutsioonis märgitakse, et integreerumine Euroopa Liidu ühisturuga on Balti riikide majanduse jaoks ülimalt oluline ning korralike maismaatranspordiühenduste puudumine teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega ei lase Balti riikide inimestel ja ettevõtetel kasutada kõiki Euroopa Liidu pakutatavaid eeliseid ja seda eriti ühisturu osas.

„Rail Balticu projekt mitte ainult ei kõrvalda Balti riikide elanike ja kaupade vaba liikumise takistusi, vaid ühendab ka keskkonnasõbraliku transporditaristu abil Balti regiooni ja kolme Balti riigi pealinnad ülejäänud Euroopaga,“ seisab resolutsioonis.

Samuti kutsus assamblee oma resolutsioonis Eesti, Leedu ja Läti parlamenti ja valitsust ning Balti Ministrite Nõukogu üles suurendama SKT-st riigikaitseks eraldatud osa, tugevdama Balti riikide sõjalist koostööd ühiste võimekuste suurendamise ja võõrustajariigi toetuse tagamisega piirkonda paigutatud liitlasjõududele ning töötama välja strateegilise kommunikatsiooni võimekuse, mis aitaks kaitsta inforünnakute ja vaenuliku propaganda eest, ning hädaolukorras kasutatavad teabevahendid ja –kanalid.

Resolutsioon sisaldab ka üleskutseid kolme riigi suuremale koostööle energeetikas, tervishoius ja hariduses.

Balti Assamblee väljendas sügavat muret Eesti, Leedu ja Läti talunike eriti raske olukorra pärast, mis on tekkinud pärast Venemaa kehtestatud embargot Euroopa Liidu toiduainete sisseveole ning pöördus Euroopa Komisjoni poole palvega võtta viivitamatult vastu positiivne otsus maksta Eesti, Leedu ja Läti piimatootjatele otsest kompensatsioonitoetust, et hoida ära pöördumatuid tagajärgi Balti riikide piimandussektoris.

Balti Assamblee resolutsioon ja pöördumine Euroopa Komisjoni poole olid osa assamblee 33. istungjärgu lõppdokumendist. Balti Assamblee on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd edendav rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 8. novembril 1991. aastal Tallinnas.

Fotod ürituselt

Riigikaitsekomisjon arutas Helsingis oma Soome kolleegidega regiooni julgeolekuolukorda

Riigikogu riigikaitsekomisjoni delegatsioon kohtus reedel Helsingis Soome parlamendi kaitsekomisjoni liikmete ja Soome kaitseministeeriumi kantsleri Arto Rätyga.

Kohtumisel Soome parlamendi kaitsekomisjoni esimehe Jussi Niinistö ja komisjoni liikmetega olid kõne all Eesti ja Soome kaitsekoostöö ning Soome kaitseväe reformi hetkeseis. Soome kaitseministeeriumi kantsleri Arto Rätyga arutati Soome rahvusvahelist kaitsealast kostööd, sealhulgas koostööd NATO-ga.

Kohtumistel käsitleti ka viimasel nädalal Rootsi vetes aset leidnud operatsiooni.

“Loomulikud peame selliste intsidentidega tegelemise võimekustest – nii olemasolevatest kui vajatavatest – järeldused tegema nii siin kui sealpool Läänemerd,“ ütles Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma. „Siiski tõdesime Soome kolleegidega vajadust tõhustada omavahelist koostööd, et saada selgemat ülevaadet Läänemerel vee peal ja vee all toimuvast,“ lisas ta.

Kohtumistel osalesid Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma, aseesimees Aivar Riisalu ning komisjoni liige Tõnu Juul. Parlamentide riigikaitsekomisjonide iga-aastased kohtumised toimuvad alates 1993. aasta vaheldumisi nii Eestis kui ka Soomes.

Nestor ja Erdoğan tähtsustasid Eesti-Türgi suhete arendamist

Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani kohtumisel keskenduti kahe riigi omavahelistele suhetele ja parlamentide tegevuse käsitlemisele seoses peatsete valimistega, mis seisavad ees nii Eestis kui ka Türgis.
 

„Me oleme tänulikud Türgile toetuse eest NATO-ga liitumisel. See tugevdas meie riigi positsiooni nii nagu ühinemine Euroopa Liiduga,“ ütles Nestor. „Eesti toetab Euroopa Liidu laienemisprotsessi idapartnerlusprogrammi kaudu, kus prioriteedid on suunatud Ukrainale, Moldovale ja Gruusiale,“ märkis Nestor. Ta kinnitas, et Eesti toetab ka Türgi püüdlusi Euroopa Liiduga ühinemise suunal. 

Nestor tutvustas Eesti tegevust Euroopa Liidu liikmena ja Riigikogu rolli, mille aluseks on tihe koostöö valitsusega riigi seisukohtade väljatöötamisel ja kaitsmisel. 

Erdoğan tunnustas kahe riigi häid suhteid aastakümnete jooksul, mille jätkumise üle on tal heameel. Kohtumisel käsitleti veel kahe riigi majanduslikke suhteid, mille laiendamine tooks kasu mõlemale poolele. 

Nestor ja Erdoğan pidasid oluliseks kahe riigi suhete arendamist parlamentaarse koostöö kaudu, et leida ühiselt uusi väljundeid nii majanduse, kultuuri ja hariduse vallas. 

Kohtumisel osalesid Türgi parlamendi liikmed, kelle hulgas oli ka Türgi-Eesti parlamendirühma esimees Fatoş Gürkani. Riigikogu poolt olid kohal Eesti-Türgi parlamendirühma esimees Kadri Simson ja aseesimees Sven Sester

Fotod kohtumiselt

Riigikogu pressiteenistus

 

Riigikaitsekomisjoni vastuvisiit Soome 23.10.2014 – 24.10.2014

Parlamentide riigikaitsekomisjonide iga-aastased kohtumised toimuvad alates 1993. aasta vaheldumisi Eestis ja Soomes.
 

 

Balti Nõukogu: piirkonna julgeolekut tuleb koostöös NATO liitlastega täiustada

Balti Nõukogu kiitis heaks ja allkirjastas ühisavalduse, milles rõhutatakse vajadust täiustada piirkonna julgeolekut koostöös NATO liitlastega, kiirendada Balti riikide lõimimist ja ühendusi Euroopa Liidu võrgustike ja turgudega ning tugevdada regiooni energiajulgeolekut.

Balti Nõukogu on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide ja valitsuste koostöö organ.

Täpsema info Balti Assamblee 33. istungjärgu ja 20. Balti Nõukogu ajakavast ning esinejatest leiab siit.

Pildid üritusest

Nestor ja Randjärv: Venemaa on esitanud rahule Euroopas tõsise väljakutse

Balti Assamblee president Laine Randjärv ja Riigikogu esimees Eiki Nestor rõhutasid Balti Assamblee 33. istungjärgul peetud kõnedes, et Venemaa agressioon Ukrainas on tõsiseks ohuks rahule.

„Venemaa agressioon Ukraina vastu on näidanud, et kokkulepped ja võetud kohustused ei loe, ja see eirab ja manipuleerib meelevaldselt avalikku arvamust,“ ütles Randjärv istungjärgu avamisel. „Sellist tegevust ei saa pidada muuks kui ohuks üleilmsele rahule ja julgeolekule.“

Randjärv lisas, et praegused geopoliitilised arengud on selgelt kajastatud Balti Assamblee istungjärgu päevakorras – lisaks aruteludele koostöö üle transpordi ja taristu, tervishoiu ja teadustöö, energiasektori ja digitaalse turu valdkonnas keskendutakse ka piirkondlikule julgeolekule, kaitsevõimekusele, pehmele jõule ja ELi idapartnerlusele.

„Balti Assamblee sündis koos Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuse taastamisega – sügisel 1991. Olukord siin piirkonnas oli toona veel pingeline ja ebakindel,“ rääkis oma kõnes Nestor. „Omavaheline koostöö lisas meile palju võimsust ja jõudu. Tundsime, et kolm korda üks võrdub vähemalt kahekohalise arvuga.“

Nestor ütles, et täna elatakse taas Euroopa julgeolekule ärevatel aegadel. „Krimmi okupeerimise ja annekteerimisega ning sõjategevuse vallapäästmisega Ida-Ukrainas on Venemaa esitanud Lääne demokraatiale ja rahule tõsise väljakutse,“ lisas ta. „Meil on põhjust tunda juba toimunu ja toimuva pärast muret, kuid võime olla rahulikud. Me ei ole enam üksi.“

Riigikogu esimees märkis, et Balti riigid on edukalt integreerunud Lääne demokraatlikku perre. „Meid seob kuulumine Euroopa Liitu ja relvavendlus NATOs. Ka meil on anda oma panus sellesse, milliseks kujuneb ja kui selgelt kõlab Lääne demokraatlike riikide ühine vastus agressorile,“ sõnas ta.

Nestor lausus, et Balti Assamblee tänases päevakorras on teemad, mille realiseerimine kasvatab oluliselt meie riikide konkurentsivõimet ja julgeolekut: transpordi ja taristu arendamine, piiriülese digiallkirja kasutusele võtmine, ühise kaitsevõime parandamine, koostöö idapartnerlusriikidega.

Balti Assamblee istungjärgu alguses autasustati kolme Balti riigi õpilasi, kes osutusid võitjateks Balti keti 25.aastapäevale pühendatud esseekonkursil. Võisteldi kolmes vanuserühmas – 10. klassid, 11. klassid ja 12. klassid. Eestist paistis aktiivsusega silma Saku Gümnaasium, kuhu läksid ka kolm peavõitu: Katre KärnerKadi Lõhmus ja Indrek Valgma.

Täpsema info Balti Assamblee 33. istungjärgu ja 20. Balti Nõukogu ajakavast ning esinejatest leiab siit.

Pildid Balti Assamblee avamisest

Pildid õpilaste autasustamisest

 

Нестор и Эрдоган признали важность развития отношений между Эстонией и Турцией

На встрече спикера Рийгикогу Эйки Нестора и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана стороны сосредоточились на отношениях между двумя государствами и их парламентами. Связано это было в первую очередь с выборами, которые скоро пройдут как в Эстонии, так и в Турции.
 

“Мы благодарны Турции за поддержку, оказанную нам при вступлении в НАТО. Это укрепило позиции нашего государства, равно как и вступление в Европейский союз”, – сказал Нестор и добавил: – “Эстония поддерживает расширение ЕС через программу восточного партнерства. Приоритеты там – Украина, Молдова и Грузия”. Он заверил, что Эстония поддерживает и стремления Турции вступить в ЕС. 

Нестор представил деятельность Эстонии как члена ЕС и роль Рийгикогу в этом процессе. В основе лежит тесное сотрудничество с правительством при работе над позициями государства и их защите. 

Эрдоган оценил хорошие отношения между двумя государствами на протяжении десятилетий, и отметил, что будет рад их дальнейшему положительному развитию. На встрече обсудили и отношения между государствами в сфере экономики. Более интенсивное сотрудничество принесло бы выгоду обеим сторонам. 

По мнению Нестора и Эрдогана важно развивать отношения между двумя государствами посредством сотрудничества между парламентами, чтобы совместно найти новые возможности в сфере экономики, культуры и образования. 

Во встрече приняли участие члены парламента Турции, среди них председатель парламентской группы по связям с Эстонией Фатош Гюркани. Со стороны Рийгикогу присутствовали председатель депутатской группы по парламентским связям с Турцией Кадри Симсон и заместитель председателя Свен Сестер

Фотографии со встречи:

Пресс-служба Рийгикогу

Balti riikide ja Poola parlamentide Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehed kohtuvad Ida-Virumaal

24. ja 25. oktoobril toimub Balti riikide ja Poola parlamentide Euroopa Liidu asjade komisjoni esimeeste kohtumine Ida-Virumaal, kus on tähelepanu keskmes energiajulgeolek ning Euroopa Liidu ja Venemaa vahelised suhted.

„Toompea lossis kohtumise asemel arutame oma Balti ja Poola kolleegidega energiajulgeoleku küsimusi Narva elektrijaamas, selgitame põlevkiviõlitööstuse tähtsust Enefit280 õlitehases ja tutvustame Eesti haruldast maavara Narva põlevkivikaevanduses,“ ütles EL-i asjade komisjoni esimees Kalle Palling ja lisas, et kohapeal on parem selgitada põlevkivitööstuse eripära ning tähtsustada energiajulgeolekualast koostööd.

„Meil on vaja veenda nii Balti riikide kui Poola kolleege põlevkiviõlitööstuse tähtsusest Eesti majandusele ja selgitada koostöövajadust Baltikumi desünkroneerimisel Venemaa elektrivõrgust. Oluline on ka edasi liikuda Soome, Poola ja Balti riikidega ühtse gaasituru väljaarendamisega,“ lisas Palling.

Kohtumisel selgitatakse seisukohti Baltikumi elektriliinide arendamise ja elektrisüsteemide Kesk-Euroopaga sünkroniseerimise kohta ning Soome, Poola ja Balti riikidega ühtse gaasituru väljaarendamise kohta. Samuti arutatakse Euroopa Ülemkogu otsuse valguses Eesti põlevkiviõlitööstuse konkurentsivõime ja investeerimiskindluse küsimusi.

24. oktoobril toimuvad kohtumised Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse Estlink 2 Püssi alajaama juures ja Narva Kolledžis. 25. oktoobril on kavas kohtumised Eesti Energia Narva elektrijaamas, Enefit280 õlitehases ning Eesti Energia Kaevanduste Narva põlevkivikaevanduses.

Kohtumist juhatab Riigikogu EL-i asjade komisjoni esimees ja Eesti Energia nõukogu liige Kalle Palling ning osalevad Läti Seimi EL-i asjade komisjoni esimees Zanda Kalnina-Lukaševica, Leedu EL-i asjade komisjoni aseesimees Linas Balsys, Poola Senati EL-i asjade komisjoni esimees Edmund Wittbrodt ja Poola Seimi EL-i asjade komisjoni aseesimees Andrzej Galazewski.

Riigikogu pressiteenistus

Rannar Vassiljev: 2015. aasta eelarve on progressi-eelarve

Pressiteade
24. september

Sotsiaaldemokraat Rannar Vassiljev nimetas täna riigikogu kõnetoolist 2015. aasta riigieelarvet progressi eelarveks, mis toob lahenduse mitmele pikka aega ühiskonnas probleemiks olnud valukohale.

„Sotsiaaldemokraadid on aastaid kritiseerinud eelarveid põhjusel, et rida olulisi muudatusi ühiskonnas jääb tegemata. Kõike vajalikku ei lahenda ka uus eelarve, aga sel sügisel on teisiti päris mitmed asjad,“ ütles Vassiljev.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees tõi esimesena välja lastetoetused, mis tõusevad 1. jaanuaril 45 euroni ja mil möödub 11 aastat päevast, mil viimati esimese ja teise lapse toetus kerkis. „Oleme aastaid kaitsnud ettepanekut, et tasuta koolitoit põhikooli õpilastele peab laienema ka gümnasistidele. Järgmisest aastast on gümnaasiumides koolitoit tasuta,“ lausus Vassiljev, rõhutades, et eelarve põhifookuses on lapsed.

Vassiljev avaldas heameelt ka selle üle, et eelarve langetab töötuskindlustusmakset ja tõstab uuest aastast tulumaksuvaba määra, mis loodetavasti jätkub ka edaspidi. Lisaks taastub matusetoetus, mis aitab madala sissetulekuga inimestel leevendada lahkunu ärasaatmisega seotud kulutusi.

Veel polemiseeris ta peaminister Taavi Rõivasega eelarve nime küsimuses. „Ma ei kipuks nimetama uut eelarvet kindlustunde-eelarveks, sest kindlustunne viitab oma olemuselt pigem konservatiivsusele, mille mõte on asju säilitada, mitte muuta. Mind kõnetab see eelarve uudsust ja progressi kandva eelarvena,“ rääkis Vassiljev.

Täiendav info:
Rannar Vassiljev
56215610